Demižóny

Demižón je sklenená nádoba na víno alebo alkohol. Najmenší demižónik môže mať napríklad 0,5 l a hodí sa ako darček, hlavne ak je krásne opletaný. Darček pre tých, čo si vyrábajú vlastnú slivovicu, maruľovicu, kalvados alebo ražnú pálenku. Alebo ako darček pre priaznivcov týchto alkoholov, ktorých chcete potešiť svojim výrobkom.  Najväčšie demižóny môžu mať až 50 a viac litrov a ocenia ich hlavne vinári. Na prenos sú jednoduchšie 10, 20, 25 litrové demižóny.

  • Oproti plastovým kanistrom sa sklenený demižón veľmi dobre dezinfikuje. Sterilná nádoba je základ, aby sa jej obsah nepokazil, nezačal ďalej kvasiť.
  • Sklenený demižón je krehký, preto je vhodné ho chrániť vhodným obalom.Preto bývajú demižóny často opletané plastovým alebo prúteným vzorom.  Opletané demižóny smajú väčšinou aj uško alebo dve ušká pre ľahké nalievanie a prenos nádoby.
  • Niektoré, najmä menšie demižóny majú šróbovací uzáver. Zvyčajne má demižón uzatváranie na korkovú zátku. Ak mušt v demižóne aj kvasíte, odporúčame použiť kvasnú zátku.

Showing the single result